Back
6208 NR C3 NTN
ball bearing 6208 NR C3 NTN
single row ball bearing with grooves for retaining ring and retaining ring, open (without seals and shields), dimensions 40x80x18 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Price without VAT
376,86 Kč
Price
456,00 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10074629
4547359363203
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 40 mm |
| Outside diameter | 80 mm |
| Width - B (mm) | 18 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 6208NRC3 |
| Basic dynamic load rating | 32,5 kN |
| Basic static load rating | 17,8 kN |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,39 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
6208NRC3 NTN - TOP quality single row ball bearing with grooves for retaining ring and retaining ring, open (without seals and shields), dimensions 40x80x18 mm.
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


