KRV 35 LL/3AS NTN
cam follower KRV 35 LL/3AS NTN
cam follower, seals on both sides, dimensions 18x35x19,5 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type support roller
Bore diameter 18 mm
Outside diameter 35 mm
Width - B (mm) 19,5 mm
Sealing LL - seal on both sides
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code KRV35LL/3AS
Basic dynamic load rating 17,6 kN
Basic static load rating 34 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 100 °C
Weight (Kg) 0,22
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
Product Description
KRV35LL/3AS NTN - TOP quality cam follower, seals on both sides, dimensions 18x35x19,5 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
KRV 35 LL/3AS NTN cam follower
Code: 10674156
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 26x41x7 GP/WAS NBR
Code: 10023797
radial shaft seal with dust lip, NBR material
2222 M SKF self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing, dimensions 110x200x53 mm, TOP quality SKF