KRV 40 LL/3AS NTN
cam follower KRV 40 LL/3AS NTN
cam follower, seals on both sides, dimensions 22x40x19,5 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Type support roller
Bore diameter 22 mm
Outside diameter 40 mm
Width - B (mm) 19,5 mm
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code KRV40LL/3AS
Basic dynamic load rating 19,4 kN
Basic static load rating 42 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 100 °C
Weight (Kg) 0,25
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
Product Description
KRV40LL/3AS NTN - TOP quality cam follower, seals on both sides, dimensions 22x40x19,5 mm.
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
Roman F.
100%
Štěpán K.
100%
Last viewed
KRV 40 LL/3AS NTN cam follower
Code: 10910011