KRV 80 XLLH/3AS NTN
cam follower KRV 80 XLLH/3AS NTN
cam follower, seals on both sides, dimensions 38x80x37 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Type support roller
Bore diameter 38 mm
Outside diameter 80 mm
Width - B (mm) 37 mm
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code KRV80XLLH/3AS
Basic dynamic load rating 58 kN
Basic static load rating 147 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 100 °C
Weight (Kg) 1,93
Manufacturer NTN
Product Description
KRV80XLLH/3AS NTN - TOP quality cam follower, seals on both sides, dimensions 38x80x37 mm.
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
Roman F.
100%
Štěpán K.
100%
Last viewed
KRV 80 XLLH/3AS NTN cam follower
Code: 10910095
Availability: On request Delivery Date: On Demand
FYC 50 TF SKF flanged bearing unit
Code: 17110994
flanged bearing unit, TOP quality SKF
Radial shaft seal 120x160x12 GP/WAS NBR
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 65x90x13 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 50x62x7 G/WA NBR
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
NK 40/30 R + 1R35X40X30 NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 35x50x30 mm, TOP quality NTN
Radial shaft seal 17x25x4 G/WA NBR
Radial shaft seal 22x47x10 G/WA NBR
23124 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 120x200x62 mm, high-quality SNR product
32306 A SNR tapered roller bearing
single row tapered roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 30x72x28,75 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6002 CM NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 15x32x9 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (16 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
1310 G15 SNR self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 50x110x27 mm, high-quality SNR product
30222 J2 SKF tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 110x200x41 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 40x52x7 GP Viton/VIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of VITON material
Radial shaft seal 20x45x10 G/WA NBR
Availability: In stock (10 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 14x28x7 G/WA NBR
V-Belt 13x659 Li (689 Lw) – A – Megadyne
wrapped V-belt, A profile, width = 13 mm, inside length Li = 659 mm, pitch length Lw = 689 mm, manufacturer Megadyne
32026 X SKF tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 130x200x45 mm, TOP quality SKF