NUKR 90 XH/3AS NTN
cam follower NUKR 90 XH/3AS NTN
cam follower, open (without seals and shields), dimensions 47,5x90x37 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type rolling cam
Bore diameter 47,5 mm
Outside diameter 90 mm
Width - B (mm) 37 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code NUKR90XH/3AS
Basic dynamic load rating 101 kN
Basic static load rating 151 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 1,96
Manufacturer NTN
Product Description
NUKR90XH/3AS NTN - TOP quality cam follower, open (without seals and shields), dimensions 47,5x90x37 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
NUKR 90 XH/3AS NTN cam follower
Code: 10910147
Availability: On request Delivery Date: On Demand
6004 SNR deep groove ball bearing
Code: 11070045
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 20x42x12 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (21 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
6003/C3 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 17x35x10 mm, TOP quality SKF
22228 EM W33 C3 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 140x250x68 mm, high-quality SNR product