Back
NU 316 EG15 J30 SNR
cylindrical roller bearing NU 316 EG15 J30 SNR
single row cylindrical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x170x39 mm, high-quality SNR product
In stock (3 pcs)
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | cylindrical roller bearing |
| Bore diameter | 80 mm |
| Outside diameter | 170 mm |
| Width - B (mm) | 39 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | NU316EG15J30 |
| Basic dynamic load rating | 259 kN |
| Basic static load rating | 287 kN |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 3,915 |
| Manufacturer | SNR |
Related Products
Latest e-shop reviews
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji
J
Jan K.
100%
28.11.2025
V pořádku
P
Petr T.
100%
21.08.2025
- +Rychlé vyřízení a odeslání
- +Bezproblémové jednání a komunikace
- +Kvalitní značkové produkty v nabídce
p
petr s.
100%
15.07.2025
vždy perfektní
R
Radek P.
100%
12.07.2025
- +Rychlé dodání
- Cena za dopravu by mohla být nižší, když máte zboží za 100 Kč


