62/22 LLU/5K NTN
deep groove ball bearing 62/22 LLU/5K NTN
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 22x50x14 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type ball bearing
Bore diameter 22 mm
Outside diameter 50 mm
Width - B (mm) 14 mm
Sealing LLU - seal on both sides
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code 62/22LLU/5K
Basic dynamic load rating 14,3 kN
Basic static load rating 6,8 kN
Minimum operating temperature -25 °C
Maximum operating temperature 110 °C
Weight (Kg) 0,12
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-kul1r-6xxx.svg
Product Description
62/22LLU/5K NTN - TOP quality single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 22x50x14 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
62/22 LLU/5K NTN deep groove ball bearing
Code: 10672080
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 42x62x12 GP/WAS NBR
Code: 10021193
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 38x60x10 GP/WAS NBR
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
62/32 LLU/5K NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 32x65x17 mm, TOP quality NTN
6314-Z/C3 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, shield on one side, dimensions 70x150x35 mm, TOP quality SKF
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 85x120x13 GP/WAS NBR
Availability: In stock (6 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 25x35x6 GP/WAS NBR70
Radial shaft seal 75x110x12 GP/WAS NBR
Availability: In stock (20 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 95x110x12 GP/WAS NBR
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 80x130x13 GP/WAS NBR
Radial shaft seal 20x35x5,5 GP/WAS NBR
6308 ZZ C3 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, shields on both sides, dimensions 40x90x23 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (24 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 18x30x7,5 GP/WAS NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6210 ZZ C3 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, shields on both sides, dimensions 50x90x20 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 110x140x13 GP/WAS NBR
Availability: In stock (12 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 81x100x10 GP/WAS NBR
Availability: In stock (10 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 40x55x7 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Availability: In stock (8 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6010 LLU NR /2AS NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 50x80x16 mm, TOP quality NTN