62/28 LLU/5K NTN
deep groove ball bearing 62/28 LLU/5K NTN
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 28x58x16 mm, TOP quality NTN
In stock (7 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type ball bearing
Bore diameter 28 mm
Outside diameter 58 mm
Width - B (mm) 16 mm
Sealing LLU - seal on both sides
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code 62/28LLU/5K
Basic dynamic load rating 19,8 kN
Basic static load rating 9,75 kN
Minimum operating temperature -25 °C
Maximum operating temperature 110 °C
Weight (Kg) 0,18
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-kul1r-6xxx.svg
Product Description
62/28LLU/5K NTN - TOP quality single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 28x58x16 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
62/28 LLU/5K NTN deep groove ball bearing
Code: 10672082
Availability: In stock (7 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 75x110x13 GP/WAS NBR
Code: 10021648
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 38x48x10 GP/WAS NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 80x110x10 GP/WAS NBR
Availability: In stock (39 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6205 ETN9/C3 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 25x52x15 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 145x185x15 GP/WAS NBR
Availability: On request Delivery Date: On Demand
SC 224 DS SNR bearing housing seal
bearing housing seal, high-quality SNR product
Availability: In stock (15 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6903 JRX LLU/5K NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 17x30x7 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 190x210x10 GP/WAS NBR
Radial shaft seal 110x170x15 GP/WAS NBR
Availability: In stock (10 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 38x50x12 GP/WAS NBR
Availability: In stock (8 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 38x72x12 GP/WAS NBR
Radial shaft seal 75x120x12 GP/WAS NBR
Radial shaft seal 105x145x12 GP/WAS NBR
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6209 LLU NR /2AS NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 45x85x19 mm, TOP quality NTN
SC 513 FSS SNR bearing housing seal
SC 220 FSS SNR bearing housing seal
6204 TN9/C4 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 20x47x14 mm, TOP quality SKF