63/28 LLU/2AS NTN
deep groove ball bearing 63/28 LLU/2AS NTN
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 28x68x18 mm, TOP quality NTN
In stock (4 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type ball bearing
Bore diameter 28 mm
Outside diameter 68 mm
Width - B (mm) 18 mm
Sealing LLU - seal on both sides
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code 63/28LLU/2AS
Basic dynamic load rating 29,6 kN
Basic static load rating 14 kN
Minimum operating temperature -25 °C
Maximum operating temperature 110 °C
Weight (Kg) 0,3
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-kul1r-6xxx.svg
Product Description
63/28LLU/2AS NTN - TOP quality single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 28x68x18 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
63/28 LLU/2AS NTN deep groove ball bearing
Code: 10074654