Back
6004 NR ZZ SNR
deep groove ball bearing 6004 NR ZZ SNR
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, shields on both sides, dimensions 20x42x12 mm, high-quality SNR product
In stock (13 pcs)
Price without VAT
137,00 Kč
Price
165,77 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
11070046
3413520109219
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 20 mm |
| Outside diameter | 42 mm |
| Width - B (mm) | 12 mm |
| Sealing | ZZ - shield on both sides |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | CN (normal) |
| Manufacturer code | 6004NRZZ |
| Basic dynamic load rating | 9,2 kN |
| Basic static load rating | 5 kN |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,078 |
| Manufacturer | SNR |
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


