Back
6205 EE C3 SNR
deep groove ball bearing 6205 EE C3 SNR
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, seals on both sides, dimensions 25x52x15 mm, high-quality SNR product
In stock (1 pcs)
Price without VAT
96,00 Kč
Price
116,16 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10070787
3413520194604
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 25 mm |
| Outside diameter | 52 mm |
| Width - B (mm) | 15 mm |
| Sealing | EE - oboustranné pryží |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 6205EEC3 |
| Basic dynamic load rating | 13,8 kN |
| Basic static load rating | 7,9 kN |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,134 |
| Manufacturer | SNR |
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


