K 15X18X14 NTN
needle roller and cage assembly K 15X18X14 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 15x18x14 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 15 mm
Outside diameter 18 mm
Width - U (mm) 14 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K15X18X14
Basic dynamic load rating 7,85 kN
Basic static load rating 11,6 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,01
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K15X18X14 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 15x18x14 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 15X18X14 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062370
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
NK 55/ 5 R NTN needle roller bearing
Code: 10674633
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 55x68x35 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 85x110x13 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 55x70x10 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Radial shaft seal 17x30x7 G/WA NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
22222 EA W33 C3 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 110x200x53 mm, high-quality SNR product