K 15X19X13 NTN
needle roller and cage assembly K 15X19X13 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 15x19x13 mm, TOP quality NTN
In stock (3 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Type needle roller bearing
Bore diameter 15 mm
Outside diameter 19 mm
Width - U (mm) 13 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K15X19X13
Basic dynamic load rating 8,25 kN
Basic static load rating 10,2 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Product Description
K15X19X13 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 15x19x13 mm.
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
Roman F.
100%
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 15X19X13 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10674075
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: Tomorrow
UCP 205 SNR bearing unit
Code: 10160574
bearing unit with inner cylindrical bore, 2 different seal types, high-quality SNR product
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
V-Belt 10x640 Li (660 Lw) – Z – Goodyear
wrapped V-belt, Z profile, width = 10 mm, inside length Li = 640 mm, pitch length Lw = 660 mm, manufacturer Goodyear
Availability: On request Delivery Date: On Demand
1213 ETN9 SKF self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing, dimensions 65x120x23 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
NK 40/20 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 40x50x20 mm, TOP quality NTN
Radial shaft seal 16x30x7 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 15x33x7 G/WA NBR
V-Belt 10x710 Li (730 Lw) – Z – Optibelt
wrapped V-belt, Z profile, width = 10 mm, inside length Li = 710 mm, pitch length Lw = 730 mm, manufacturer Optibelt
Radial shaft seal 45x56x6 G/WA NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 18x37x7 G/WA NBR
1213 K C3 SNR self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing with inner tapered bore, open (without seals and shields), dimensions 65x120x23 mm, high-quality SNR product
GE 45 ES-2RS SKF spherical plain bearing
radial spherical plain bearing, dimensions 45x68x32 mm, TOP quality SKF
22328 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 140x300x102 mm, high-quality SNR product
NJ 2311 ECP SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 55x120x43 mm, TOP quality SKF