K 18X24X13 NTN
needle roller and cage assembly K 18X24X13 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 18x24x13 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 18 mm
Outside diameter 24 mm
Width - U (mm) 13 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K18X24X13
Basic dynamic load rating 11,6 kN
Basic static load rating 12,8 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,02
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K18X24X13 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 18x24x13 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 18X24X13 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062217
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
22215 EA W33 C3 SNR spherical roller bearing
Code: 10050153
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 75x130x31 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
NJ 2215 ECP/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 75x130x31 mm, TOP quality SKF
23238 CCK/C3W33 SKF spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with tapered bore, dimensions 190x340x120 mm, TOP quality SKF
Availability: On request Delivery Date: On Demand
31307 A SNR tapered roller bearing
single row tapered roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 35x80x22,75 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 75x100x13 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Radial shaft seal 30x56x12 G/WA NBR
Radial shaft seal 70x90x10 G/WA NBR
Availability: In stock (13 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
UCFLE 205 N SNR bearing unit
bearing unit with inner cylindrical bore, 2 different seal types, high-quality SNR product
22228 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 140x250x68 mm, high-quality SNR product
NU 314 EG15 SNR cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 70x150x35 mm, high-quality SNR product
6320 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 100x215x47 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 25x32x4 GP Viton/VIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of VITON material
Availability: In stock (12 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 110x140x13 G Si/SIA
simering / single-edged rotary shaft seal ring without dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Radial shaft seal 30x45x8 GP Viton/VIAS
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 55x80x10 GP Viton/VIAS
6312 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 60x130x31 mm, TOP quality SKF