K 25X30X17 NTN
needle roller and cage assembly K 25X30X17 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 25x30x17 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 25 mm
Outside diameter 30 mm
Width - U (mm) 17 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K25X30X17
Basic dynamic load rating 17,4 kN
Basic static load rating 26,8 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,02
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K25X30X17 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 25x30x17 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 25X30X17 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10060150
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
K 35X42X20 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062332
needle roller and cage assembly, dimensions 35x42x20 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
30214 U NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 70x125x26,25 mm, TOP quality NTN
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 25x42x7 G Si/SIA
simering / single-edged rotary shaft seal ring without dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Radial shaft seal 30x62x10 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
22324 EKF800 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner tapered bore, open (without seals and shields), dimensions 120x260x86 mm, high-quality SNR product