K 32X38X26 NTN
needle roller and cage assembly K 32X38X26 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 32x38x26 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 32 mm
Outside diameter 38 mm
Width - U (mm) 26 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K32X38X26
Basic dynamic load rating 31,5 kN
Basic static load rating 54 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,05
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K32X38X26 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 32x38x26 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 32X38X26 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062331
Availability: On request Delivery Date: On Demand
NK 38/30 R NTN needle roller bearing
Code: 10676031
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 38x48x30 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (6 pcs) Delivery Date: Tomorrow
23164 CCK/W33 SKF spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with tapered bore, dimensions 320x540x176 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 33x56x12 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Radial shaft seal 56x70x8 G/WA NBR
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 35x64x9 GP Viton/VIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of VITON material
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 98x120x12 GP/WAS NBR
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
V-Belt 10x650 La – AVX10 – Optibelt
Raw edge V-belt, AVX10 profile, width = 10 mm, outside length La = 650 mm, automotive, manufacturer Optibelt
Radial shaft seal 6x18x5 G/WA NBR
Radial shaft seal 14x24x7 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Radial shaft seal 20x27x5 G/WA NBR
6003 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 17x35x10 mm, TOP quality SKF