K 35X40X13 NTN
needle roller and cage assembly K 35X40X13 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 35x40x13 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 35 mm
Outside diameter 40 mm
Width - U (mm) 13 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K35X40X13
Basic dynamic load rating 15,2 kN
Basic static load rating 25,1 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,03
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K35X40X13 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 35x40x13 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 35X40X13 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10060170
Availability: On request Delivery Date: On Demand
24024 CC/W33 SKF spherical roller bearing
Code: 17102035
double row spherical roller bearing with cylindrical bore, dimensions 120x180x60 mm, TOP quality SKF