K 55X60X30 NTN
needle roller and cage assembly K 55X60X30 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 55x60x30 mm, TOP quality NTN
In stock (6 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 55 mm
Outside diameter 60 mm
Width - U (mm) 30 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K55X60X30
Basic dynamic load rating 42 kN
Basic static load rating 108 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,09
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K55X60X30 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 55x60x30 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 55X60X30 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10676089
Availability: In stock (6 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 25x40x7 GP Si/SIAS
Code: 10020613
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
24052 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 260x400x140 mm, high-quality SNR product
Availability: On request Delivery Date: On Demand
30320 U NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 100x215x51,5 mm, TOP quality NTN