K 55X62X18 NTN
needle roller and cage assembly K 55X62X18 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 55x62x18 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 55 mm
Outside diameter 62 mm
Width - U (mm) 18 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K55X62X18
Basic dynamic load rating 33,5 kN
Basic static load rating 63 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,08
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K55X62X18 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 55x62x18 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 55X62X18 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062670
Availability: On request Delivery Date: On Demand
7038 ACDGA/P4A SKF angular contact ball bearing
Code: 10220325
single row angular contact ball bearing, dimensions 190x290x46 mm, TOP quality SKF
NU 1021 ML/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 105x160x26 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 95x120x9,5 GP/WAS NBR
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Radial shaft seal 40x62x8 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Radial shaft seal 30x55x7 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
V-Belt 13x610 La – AVX13 – ContiTech
Raw edge V-belt, AVX13 profile, width = 13 mm, outside length La = 610 mm, automotive, manufacturer ContiTech
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
V-Belt 9.5x625 La (612 Lw) – XPZ – Optibelt
Raw edge V-belt, XPZ profile, width = 9,7 mm, outside length La = 625 mm, pitch length Lw = 612 mm, manufacturer Optibelt
23140 CC/W33 SKF spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with cylindrical bore, dimensions 200x340x112 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 16x30x8 GP Si/SIAS
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
23224 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 120x215x76 mm, high-quality SNR product
22232 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 160x290x80 mm, high-quality SNR product
22217 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 85x150x36 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 22x40x7 G/WA NBR
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 28x35x5 G/WA NBR
NJ 220 EG1 C3 NTN cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, open (without seals and shields), dimensions 110x180x34 mm, TOP quality NTN
Radial shaft seal 25x40x10 GP Si/SIAS
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 72x100x13 GP Si/SIAS
2307 ETN9 SKF self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing, dimensions 35x80x31 mm, TOP quality SKF
22316 E F800 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x170x58 mm, high-quality SNR product