K 60X65X20 NTN
needle roller and cage assembly K 60X65X20 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 60x65x20 mm, TOP quality NTN
In stock (4 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 60 mm
Outside diameter 65 mm
Width - U (mm) 20 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K60X65X20
Basic dynamic load rating 29,8 kN
Basic static load rating 71,5 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,07
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K60X65X20 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 60x65x20 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 60X65X20 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062628
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
32313 U NTN tapered roller bearing
Code: 10671146
single row tapered roller bearing, dimensions 65x140x51 mm, TOP quality NTN
Availability: On request Delivery Date: On Demand
K 18X22X17 NTN needle roller and cage assembly
needle roller and cage assembly, dimensions 18x22x17 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: Tomorrow
K 15X19X13 NTN needle roller and cage assembly
needle roller and cage assembly, dimensions 15x19x13 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: Tomorrow
UCP 205 SNR bearing unit
bearing unit with inner cylindrical bore, 2 different seal types, high-quality SNR product
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
V-Belt 10x640 Li (660 Lw) – Z – Goodyear
wrapped V-belt, Z profile, width = 10 mm, inside length Li = 640 mm, pitch length Lw = 660 mm, manufacturer Goodyear
1213 ETN9 SKF self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing, dimensions 65x120x23 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
NK 40/20 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 40x50x20 mm, TOP quality NTN
Radial shaft seal 16x30x7 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Radial shaft seal 15x33x7 G/WA NBR
V-Belt 10x710 Li (730 Lw) – Z – Optibelt
wrapped V-belt, Z profile, width = 10 mm, inside length Li = 710 mm, pitch length Lw = 730 mm, manufacturer Optibelt
Radial shaft seal 45x56x6 G/WA NBR
Radial shaft seal 18x37x7 G/WA NBR
1213 K C3 SNR self-aligning ball bearing
double row self-aligning ball bearing with inner tapered bore, open (without seals and shields), dimensions 65x120x23 mm, high-quality SNR product
GE 45 ES-2RS SKF spherical plain bearing
radial spherical plain bearing, dimensions 45x68x32 mm, TOP quality SKF
22328 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 140x300x102 mm, high-quality SNR product
NJ 2311 ECP SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 55x120x43 mm, TOP quality SKF