K 65X73X30 NTN
needle roller and cage assembly K 65X73X30 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 65x73x30 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 65 mm
Outside diameter 73 mm
Width - U (mm) 30 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K65X73X30
Basic dynamic load rating 61 kN
Basic static load rating 132 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,16
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K65X73X30 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 65x73x30 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 65X73X30 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062169
Availability: On request Delivery Date: On Demand
NU 2218 ECP/C3 SKF cylindrical roller bearing
Code: 17114515
single row cylindrical roller bearing, dimensions 90x160x40 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 32x45x7 G Si/SIA
simering / single-edged rotary shaft seal ring without dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
NJ 2208 E T2X C3 NTN cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, open (without seals and shields), dimensions 40x80x23 mm, TOP quality NTN
22212 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 60x110x28 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 40x62x7 GP Si/SIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
NU 213 ECM/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 65x120x23 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 100x130x10 GP/WAS NBR70
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Radial shaft seal 16x28,5x7 GP/WAS NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
NU 324 ECJ/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 120x260x55 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 55x72x10 GP Si/SIAS
NA 4901 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 12x24x13 mm, TOP quality NTN
3212 A SNR angular contact ball bearing
double row angular contact ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 60x110x36,5 mm, high-quality SNR product
33024 U NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 120x180x48 mm, TOP quality NTN
23120 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 100x165x52 mm, high-quality SNR product
22348 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 240x500x155 mm, high-quality SNR product
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 70x125x31 mm, high-quality SNR product