NK 10/12 T2 NTN
needle roller bearing NK 10/12 T2 NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 10x17x12 mm, TOP quality NTN
In stock (> 50 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 10 mm
Outside diameter 17 mm
Width - C (mm) 12 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code NK10/12T2
Basic dynamic load rating 4,55 kN
Basic static load rating 5,1 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 100 °C
Weight (Kg) 0,02
Manufacturer NTN
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-nk-xxxx.svg
Product Description
NK10/12T2 NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 10x17x12 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
NK 10/12 T2 NTN needle roller bearing
Code: 10674540
Availability: In stock (> 50 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
Radial shaft seal 70x100x13 GP Si/SIAS
Code: 10021604
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of silicone rubber (MVQ)
Availability: On request Delivery Date: On Demand
22314 EA W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 70x150x51 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 20x32x7 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: 18.05.2026
22216 EA W33 C4 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm, high-quality SNR product