NK 110/40 R + 1R100X110X40 NTN
needle roller bearing NK 110/40 R + 1R100X110X40 NTN
single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 100x130x40 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 100 mm
Outside diameter 130 mm
Width - B (mm) 40 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code NK110/40R+1R100X110X40
Basic dynamic load rating 129 kN
Basic static load rating 292 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 1,38
Manufacturer NTN
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-na-xxxx.svg
Product Description
NK110/40R+1R100X110X40 NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 100x130x40 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
NK 110/40 R + 1R100X110X40 NTN needle roller bearing
Code: 10061283
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 55x70x10 G/WA NBR
Code: 10025213
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6204 F604 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, shields on both sides, dimensions 20x47x14 mm, high-quality SNR product