NK 20/16 RCT NTN
needle roller bearing NK 20/16 RCT NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 20x28x16 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 20 mm
Outside diameter 28 mm
Width - C (mm) 16 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code NK20/16RCT
Basic dynamic load rating 13,2 kN
Basic static load rating 17,5 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,03
Manufacturer NTN
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-nk-xxxx.svg
Product Description
NK20/16RCT NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 20x28x16 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
NK 20/16 RCT NTN needle roller bearing
Code: 10674575
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
22313 EA W33 C3 SNR spherical roller bearing
Code: 10051218
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 65x140x48 mm, high-quality SNR product