Back
NK 20/16 RCT NTN
needle roller bearing NK 20/16 RCT NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 20x28x16 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Price without VAT
125,00 Kč
Price
151,25 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10674575
4547359771794
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | needle roller bearing |
| Bore diameter | 20 mm |
| Outside diameter | 28 mm |
| Width - C (mm) | 16 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | CN (normal) |
| Manufacturer code | NK20/16RCT |
| Basic dynamic load rating | 13,2 kN |
| Basic static load rating | 17,5 kN |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,03 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
NK20/16RCT NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 20x28x16 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


