Back
NK 42/20 R NTN
needle roller bearing NK 42/20 R NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 42x52x20 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Price without VAT
192,00 Kč
Price
232,32 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10674614
4547359128635
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | needle roller bearing |
| Bore diameter | 42 mm |
| Outside diameter | 52 mm |
| Width - C (mm) | 20 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | CN (normal) |
| Manufacturer code | NK42/20R |
| Basic dynamic load rating | 26,9 kN |
| Basic static load rating | 49 kN |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,09 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
NK42/20R NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 42x52x20 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


