Back
NK 9/12 T2 NTN
needle roller bearing NK 9/12 T2 NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 9x16x12 mm, TOP quality NTN
In stock (4 pcs)
Price without VAT
80,00 Kč
Price
96,80 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10674660
4547359129557
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | needle roller bearing |
| Bore diameter | 9 mm |
| Outside diameter | 16 mm |
| Width - C (mm) | 12 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | CN (normal) |
| Manufacturer code | NK9/12T2 |
| Basic dynamic load rating | 4,55 kN |
| Basic static load rating | 5 kN |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Weight (Kg) | 0,02 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
NK9/12T2 NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 9x16x12 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


