RNA0-32X42X13 NTN
needle roller bearing RNA0-32X42X13 NTN
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, dimensions 32x42x13 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 32 mm
Outside diameter 42 mm
Width - C (mm) 13 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code RNA0-32X42X13
Basic dynamic load rating 14,5 kN
Basic static load rating 23 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,06
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
Product Description
RNA0-32X42X13 NTN - TOP quality single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, dimensions 32x42x13 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
RNA0-32X42X13 NTN needle roller bearing
Code: 10062190
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6307-2Z SKF deep groove ball bearing
Code: 10073792
single row deep groove ball bearing, shields on both sides, dimensions 35x80x21 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (15 pcs) Delivery Date: Tomorrow
62204 EE SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, seals on both sides, dimensions 20x47x18 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 35x55x7 GP/WAS NBR
radial shaft seal with dust lip, NBR material
Availability: In stock (9 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6305 EE SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, seals on both sides, dimensions 25x62x17 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
SNL 515-612 SKF bearing housing
Split plummer block housing, TOP quality SKF
Radial shaft seal 73x96x9 GP/WAS NBR
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 30x55x7 GP/WAS NBR
6028 C3 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 140x210x33 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 52x65x9 GP/WAS NBR
6212 C3 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 60x110x22 mm, high-quality SNR product
Radial shaft seal 8x18x4 GP/WAS NBR
Availability: In stock (7 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 35x55x8 GP/WAS NBR
Availability: In stock (14 pcs) Delivery Date: Tomorrow
61805-2RS1 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 25x37x7 mm, TOP quality SKF
6334 M/C3 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 170x360x72 mm, TOP quality SKF
Radial shaft seal 45x52x7 GP/WAS NBR
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6024-2RS1 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 120x180x28 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (12 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 8x18x7 GP/WAS NBR
Radial shaft seal 7x16x7 GP/WAS NBR
Availability: In stock (22 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6309-2Z SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, shields on both sides, dimensions 45x100x25 mm, TOP quality SKF