Back
2204 S NTN
self-aligning ball bearing 2204 S NTN
double row self-aligning ball bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 20x47x18 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Price without VAT
285,00 Kč
Price
344,85 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10134361
4547359261585
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 20 mm |
| Outside diameter | 47 mm |
| Width - B (mm) | 18 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | CN (normal) |
| Manufacturer code | 2204S |
| Basic dynamic load rating | 12,8 kN |
| Basic static load rating | 3,3 kN |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,15 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
2204S NTN - TOP quality double row self-aligning ball bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 20x47x18 mm.
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


