22308 EA W33 NTN
spherical roller bearing 22308 EA W33 NTN
double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 40x90x33 mm, TOP quality NTN
In stock (33 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type spherical roller bearing
Bore diameter 40 mm
Outside diameter 90 mm
Width - B (mm) 33 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code 22308EAW33
Basic dynamic load rating 169 kN
Basic static load rating 152 kN
Minimum operating temperature -40 °C
Maximum operating temperature 200 °C
Weight (Kg) 1,03
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-soud2r-2xxxx.svg
Product Description
22308EAW33 NTN - TOP quality double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 40x90x33 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
22308 EA W33 NTN spherical roller bearing
Code: 10050993