Back
4T-LM11749/LM11710 NTN
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | tapered roller bearing |
| Bore diameter | 17,462 mm |
| Outside diameter | 39,878 mm |
| Overall width - T (mm) | 13,843 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Manufacturer code | 4T-LM11749/LM11710 |
| Basic dynamic load rating | 26,4 kN |
| Basic static load rating | 24,2 kN |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,09 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
4T-LM11749/LM11710 NTN - TOP quality single row tapered roller bearing of inch dimensions, dimensions 17,462x39,878x13,843 mm.
Latest e-shop reviews
J
Jiří K.
100%
17.05.2026
- +spolehlivost dodání
- nic
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání


