Back
V-Belt 16.3x2950 Lw (2972) La – SPB profile – Rubena
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Profile | SPB |
| Top width (B) | 16.3 mm |
| Height (H) | 13 mm |
| Outside length (La) | 2972 mm |
| Pitch lenght (Lw, Lp) | 2950 mm |
| Design | wrapped |
| V-angle | 40 ° |
| Minimum pulley diameter | 140 mm |
| Weight (Kg) | 0,58 |
| Manufacturer | Rubena |
Product Description
Wrapped V-belt, SPB profile, width = 16,3 mm, pitch length Lw = 2950 mm, outside length La = 2972 mm, v-belt angle = 40°, manufacturer Rubena. Minimum pulley diameter: 140 mm, maximum circumferential speed: 40 m/s.
Related Products
Latest e-shop reviews
J
Jiří K.
100%
17.05.2026
- +spolehlivost dodání
- nic
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání


