62/22-2RS1 SKF
deep groove ball bearing 62/22-2RS1 SKF
single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 22x50x14 mm, TOP quality SKF
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand SKF
Type ball bearing
Bore diameter 22 mm
Outside diameter 50 mm
Width - B (mm) 14 mm
Sealing 2RS - seal on both sides
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code 62/22-2RS1
Basic dynamic load rating 14 kN
Basic static load rating 7,65 kN
Weight (Kg) 0,117
Manufacturer SKF
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-kul1r-6xxx.svg
Product Description
62/22-2RS1 SKF - TOP quality single row deep groove ball bearing, seals on both sides, dimensions 22x50x14 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
62/22-2RS1 SKF deep groove ball bearing
Code: 10074728