Back
6001 ZZ C3 SNR
deep groove ball bearing 6001 ZZ C3 SNR
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, shields on both sides, dimensions 12x28x8 mm, high-quality SNR product
In stock (40 pcs)
Price without VAT
50,00 Kč
Price
60,50 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
11070039
3413520701215
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 12 mm |
| Outside diameter | 28 mm |
| Width - B (mm) | 8 mm |
| Sealing | ZZ - shield on both sides |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 6001ZZC3 |
| Basic dynamic load rating | 5,1 kN |
| Basic static load rating | 2,39 kN |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,02 |
| Manufacturer | SNR |
Related Products
Latest e-shop reviews
J
Jiří K.
100%
17.05.2026
- +spolehlivost dodání
- nic
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání


