K 12X17X13 NTN
needle roller and cage assembly K 12X17X13 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 12x17x13 mm, TOP quality NTN
In stock (22 pcs)
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 12 mm
Outside diameter 17 mm
Width - U (mm) 13 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K12X17X13
Basic dynamic load rating 9 kN
Basic static load rating 9,4 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,01
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K12X17X13 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 12x17x13 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 12X17X13 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062482
Availability: In stock (22 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
Radial shaft seal 56x80x8 G/WA NBR
Code: 10021463
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (25 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
GE 100 ES-2RS SKF spherical plain bearing
radial spherical plain bearing, dimensions 100x150x70 mm, TOP quality SKF
Availability: On request Delivery Date: On Demand
4T-32007 X NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 35x62x18 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (20 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
32026 XU NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 130x200x45 mm, TOP quality NTN
32309 U NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 45x100x38,25 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
6301 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 12x37x12 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (21 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
NK 90/25 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 90x110x25 mm, TOP quality NTN
23038 CCK/C3W33 SKF spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with tapered bore, dimensions 190x290x75 mm, TOP quality SKF
SNL 207 SKF bearing housing
Split plummer block housing, TOP quality SKF
24044 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 220x340x118 mm, high-quality SNR product
Renolit LX 3, 18Kg FUCHS grease
NUP 206 ECP/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 30x62x16 mm, TOP quality SKF
22322 EA W33 C3 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 110x240x80 mm, high-quality SNR product
6004 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 20x42x12 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (> 50 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
V-Belt 9.5x1713 La (1700 Lw) – XPZ – QUAD-Power III Goodyear
Raw edge V-belt, XPZ profile, width = 9,7 mm, outside length La = 1713 mm, pitch length Lw = 1700 mm, manufacturer Goodyear
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: 15.05.2026
RNA 49/32 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, dimensions 40x52x20 mm, TOP quality NTN
NK 20/20 R NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, without inner ring, open (without seals and shields), dimensions 20x28x20 mm, TOP quality NTN