K 130X137X24 NTN
needle roller and cage assembly K 130X137X24 NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 130x137x24 mm, TOP quality NTN
On request
On Demand
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 130 mm
Outside diameter 137 mm
Width - U (mm) 24 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K130X137X24
Basic dynamic load rating 59 kN
Basic static load rating 175 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,25
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K130X137X24 NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 130x137x24 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 130X137X24 NTN needle roller and cage assembly
Code: 10062780
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 125x160x15 G/WA NBR
Code: 10020121
radial shaft seal without dust lip, NBR material
6010 C3 SNR deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 50x80x16 mm, high-quality SNR product