K 16X20X17 S NTN
needle roller and cage assembly K 16X20X17 S NTN
needle roller and cage assembly, dimensions 16x20x17 mm, TOP quality NTN
In stock (15 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 16 mm
Outside diameter 20 mm
Width - U (mm) 17 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Manufacturer code K16X20X17S
Basic dynamic load rating 11,9 kN
Basic static load rating 16,8 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,01
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-jehl-k-xxxx-klec.svg
Product Description
K16X20X17S NTN - TOP quality needle roller and cage assembly, dimensions 16x20x17 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
K 16X20X17 S NTN needle roller and cage assembly
Code: 10674076
Availability: In stock (15 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6828 NTN deep groove ball bearing
Code: 10672591
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 140x175x18 mm, TOP quality NTN
Availability: On request Delivery Date: On Demand
4T-32018 X NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 90x140x32 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (1 pcs) Delivery Date: Tomorrow
722511 DA SNR bearing housing
bearing housing, high-quality SNR product
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
NJ 313 EG15 SNR cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 65x140x33 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
4T-33208 NTN tapered roller bearing
single row tapered roller bearing, dimensions 40x80x32 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (10 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 100x130x12 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
NK 90/25 R + 1R80X90X25 NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 80x110x25 mm, TOP quality NTN
16032 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 160x240x25 mm, TOP quality NTN
1R 12X16X13 NTN needle roller bearing inner ring
needle roller bearing inner ring, dimensions 12x16x13 mm, TOP quality NTN
SNC 517 SNR bearing housing
22240 EM W33 C3 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 200x360x98 mm, high-quality SNR product
6202 C3 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 15x35x11 mm, TOP quality NTN
NK 19/16R +1R15X19X16 NTN needle roller bearing
single row needle roller bearing with machined rings, open (without seals and shields), dimensions 15x27x16 mm, TOP quality NTN
V-Belt 10x913 La – AVX10 – Rubena
Raw edge V-belt, AVX10 profile, width = 10 mm, outside length La = 913 mm, automotive, manufacturer Rubena
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 170x260x28 mm, TOP quality NTN
6209 C3 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 45x85x19 mm, TOP quality NTN