NK 28/30 RCT NTN
needle roller bearing NK 28/30 RCT NTN
needle roller bearing, open (without seals and shields), dimensions 28x37x30 mm, TOP quality NTN
In stock (2 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type needle roller bearing
Bore diameter 28 mm
Outside diameter 37 mm
Width - B (mm) 30 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance CN (normal)
Manufacturer code NK28/30RCT
Basic dynamic load rating 26,7 kN
Basic static load rating 48 kN
Minimum operating temperature -20 °C
Maximum operating temperature 120 °C
Weight (Kg) 0,08
Manufacturer NTN
Product Description
NK28/30RCT NTN - TOP quality needle roller bearing, open (without seals and shields), dimensions 28x37x30 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
NK 28/30 RCT NTN needle roller bearing
Code: 10676144
Availability: In stock (2 pcs) Delivery Date: Tomorrow
629 SKF deep groove ball bearing
Code: 10071144
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 9x26x8 mm, TOP quality SKF
Availability: In stock (6 pcs) Delivery Date: Tomorrow
22311 EA W33 C3 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 55x120x43 mm, high-quality SNR product
Availability: In stock (4 pcs) Delivery Date: Tomorrow
6032 SKF deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 160x240x38 mm, TOP quality SKF
Availability: On request Delivery Date: On Demand
Radial shaft seal 36x62x10 G/WA NBR
radial shaft seal without dust lip, NBR material
Availability: In stock (12 pcs) Delivery Date: Tomorrow
V-Belt 9.5x1413 La (1400 Lw) – XPZ – Goodyear
Raw edge V-belt, XPZ profile, width = 9,7 mm, outside length La = 1413 mm, pitch length Lw = 1400 mm, manufacturer Goodyear
23032 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 160x240x60 mm, high-quality SNR product
6410 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 50x130x31 mm, TOP quality NTN
16006 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 30x55x9 mm, TOP quality NTN
FY 511 M SKF bearing housing
square flanged housing for insert bearings, cast iron, TOP quality SKF
Availability: In stock (5 pcs) Delivery Date: Tomorrow
23220 EM W33 SNR spherical roller bearing
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 100x180x60,3 mm, high-quality SNR product
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 110x140x16 mm, TOP quality NTN
6005 CM NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 25x47x12 mm, TOP quality NTN
Radial shaft seal 25x36x7 GP Viton/VIAS
simering / single-edged rotary shaft seal ring with dust lip, made of VITON material
Availability: In stock (3 pcs) Delivery Date: Tomorrow
Radial shaft seal 25x40x6 GP Viton/VIAS
Radial shaft seal 45x60x10 GP Viton/VIAS
6409 C3 NTN deep groove ball bearing
single row deep groove ball bearing, open (without seals and shields), dimensions 45x120x29 mm, TOP quality NTN
Availability: In stock (11 pcs) Delivery Date: Tomorrow
NJ 2311 ECP/C3 SKF cylindrical roller bearing
single row cylindrical roller bearing, dimensions 55x120x43 mm, TOP quality SKF