Back
2210 K C3 SNR
self-aligning ball bearing 2210 K C3 SNR
double row self-aligning ball bearing with inner tapered bore, open (without seals and shields), dimensions 50x90x23 mm, high-quality SNR product
In stock (4 pcs)
Price without VAT
722,00 Kč
Price
873,62 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10130763
3413520081034
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | ball bearing |
| Bore diameter | 50 mm |
| Outside diameter | 90 mm |
| Width - B (mm) | 23 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | tapered |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 2210KC3 |
| Basic dynamic load rating | 23 kN |
| Basic static load rating | 8,5 kN |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Weight (Kg) | 0,586 |
| Manufacturer | SNR |
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


