Back
22216 EM W33 C3 SNR
spherical roller bearing 22216 EM W33 C3 SNR
double row spherical roller bearing with inner cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm, high-quality SNR product
In stock (1 pcs)
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | SNR |
| Type | spherical roller bearing |
| Bore diameter | 80 mm |
| Outside diameter | 140 mm |
| Width - B (mm) | 33 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 22216EMW33C3 |
| Basic dynamic load rating | 267 kN |
| Basic static load rating | 272 kN |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Weight (Kg) | 2,157 |
| Manufacturer | SNR |
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


