Back
22216 EM W33 C3 NTN
spherical roller bearing 22216 EM W33 C3 NTN
double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Price without VAT
2 526,00 Kč
Price
3 056,46 Kč incl. VAT
Tomorrow when ordered until 09:00
10051663
3413521062018
Product Parameters
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Brand | NTN |
| Type | spherical roller bearing |
| Bore diameter | 80 mm |
| Outside diameter | 140 mm |
| Width - B (mm) | 33 mm |
| Sealing | Without |
| Bore type | cylindrical |
| Radial internal clearance | C3 |
| Manufacturer code | 22216EMW33C3 |
| Basic dynamic load rating | 267 kN |
| Basic static load rating | 272 kN |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Weight (Kg) | 2,14 |
| Manufacturer | NTN |
Product Description
22216EMW33C3 NTN - TOP quality double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm.
Related Products
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
11.05.2026
- +Hlavně výběr,ceny,rychlost
- O žádné nevím zatím....
Mohu jen doporučit....
M
Martin J.
100%
06.05.2026
- +Sortiment
M
Miloslav B.
100%
16.04.2026
- +rychlost
R
Roman F.
100%
11.04.2026
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
21.03.2026
- +Velmi rychle odesláni a cena
- +Perfektně zabaleno
- +Nejlepší věna na trhu
Nakoupil jsem kapalinu do posilovače a byl jsem velmi příjemně překvapen cenou a rychlosti odeslání, doporučuji


