22216 EM W33 C3 NTN
spherical roller bearing 22216 EM W33 C3 NTN
double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm, TOP quality NTN
In stock (1 pcs)
Tomorrow when ordered until 09:00
Product Parameters
Attribute Value
Manufacturer / Brand NTN
Type spherical roller bearing
Bore diameter 80 mm
Outside diameter 140 mm
Width - B (mm) 33 mm
Sealing Without
Bore type cylindrical
Radial internal clearance C3
Manufacturer code 22216EMW33C3
Basic dynamic load rating 267 kN
Basic static load rating 272 kN
Minimum operating temperature -40 °C
Maximum operating temperature 200 °C
Weight (Kg) 2,14
Manufacturer NTN
Details on the manufacturer's website
WAFAREX, s.r.o. - loz-soud2r-2xxxx.svg
Product Description
22216EMW33C3 NTN - TOP quality double row spherical roller bearing with cylindrical bore, open (without seals and shields), dimensions 80x140x33 mm.
Latest e-shop reviews
M
Martin K.
100%
Martin J.
100%
  • +Sortiment
Miloslav B.
100%
  • +rychlost
R
Roman F.
100%
Profesionální jednání, dobrá cena, rychlé dodání
Š
Štěpán K.
100%
Last viewed
22216 EM W33 C3 NTN spherical roller bearing
Code: 10051663